• پرده دود و کاربرد آن

  پرده دود

  پرده دود

  برای کنترل آتش و جلوگیری از آسیب های آن از ابزارهای مختلفی استفاده می شود. یکی از این ابزارها پرده دود است.

  پرده دود چیست

  یک حائل و مانع فیزیکی که برای ایجاد مناطق امن و جلوگیری از گسترش آتش به کار می رود. شاید یکی از ساده ترین تعریف ها برای پرده دود همین باشد. اما چیزی که مهم است، نه تعریف پرده دود، بلکه نحوه کار، کاربرد و مزایای آن است.

  نحوه کار پرده دود

  قبل از اینکه نحوه کار پرده دود را بدانیم، ابتدا باید با ساختار آن آشنا شویم. این پرده شامل یک پارچه از جنس فایبرگلاس است، که معمولا دور لوله ای استیلی پیچیده شده است. همچنین این پرده از یک آهن ربا و یک سنسور، درون یک جعبه مخصوص بهره می برد. پرده دود معمولا به صورت مخفی، از سقف محیط نصب شده و در مواقع نیاز، تا ارتفاع معینی پایین می آیند. این ارتفاع بنا به شرایط قابل تنظیم و تغییر است.

  شرکت تیم پرو پارس به عنوان نماینده انحصاری پرده حریق و پرده دود از شرکت BLE انگلیس مفتخر است تا با مناسب ترین قیمت، بالاترین کیفیت را در زمینه پرده های حریق و دود ارائه دهد.

  برای دیدن محصولات پرده دود روی دکمه زیر کلیک کنید
  محصولات پرده دود

  انواع پرده دود

  این پرده، بنا به نوع و کیفیت آن، انواع مختلفی دارد. انواع ثابت آن می توانند مستقیما روی سازه ساختمان های کوچک نصب و محکم شوند. اما از انواع اتوماتیک آن می توان در ساختمان ها و مراکز بزرگتر که دارای متراژ بالاتری هستند، استفاده کرد. لازم به ذکر است که انواع اتوماتیک این پرده در جاهای مختلف، باید در حالت استند بای و آماده به کار قرارگرفته باشند، چرا که حادثه هیچ گاه خبر نمی کند.

  همچنین فوم حاصل؛ از مقاومت مکانیکی بالا و چسبندگی بسیار زیادی برخوردار است. به این ترتیب از سطح مورد نظر به راحتی کنده نمی شود و راندمان عایق بندی را افزایش می دهد. استفاده از فوم آتش بند هیچ گونه محدودیتی ندارد و برای استفاده در کلیه سطوح و مقاطع بتنی، دیوارهای خشکه چینی شده و همچنین انواع مصالح ساختمانی و بنایی مناسب می باشد.

  کاربردهای پرده دود

  گفتیم که پرده های دود به دو نوع ثابت و اتوماتیک تقسیم می شوند. از پرده های ثابت می توان در محیط ها و ساختمان های کوچک تر استفاده کرد، اما پرده های دود اتوماتیک عموما در ساختمان هایی که از اهمیت و متراژ بالاتری برخوردار هستند، استفاده می شوند. باید در نظر داشت، زمانی پرده های دود موثر واقع می شوند، که در حالت استند بای یا آماده به کار قرار گرفته باشند.
  کاربرد اصلی پرده دود، جلوگیری از گسترش آتش و ایجاد منطقه امن، برای رهایی است. این پرده برای رسیدن به این هدف، منطقه را از محل نصب شده در زیر سقف جدا می کند. این کار باعث جلوگیری از انتشار آتش و دود به سایر قسمت ها می شود. در واقع این پرده، با حبس کردن دود در یک منطقه خاص، فضا را برای نجات افراد مهیا می سازد. پرده دود برای این که بتواند نقش اصلی خود را به خوبی ایفاء کند، باید ویژگی های خاصی داشته باشد که در ذیل به آن ها اشاره می شود.

  پرده دود

  پرده دود نصب شده در یک مرکز صنعتی

  ویژگی های پرده دود

  یک پرده دود خوب باید توان مقاومت در برابر دمای 1000 درجه حداقل به مدت یک ساعت را داشته باشد. اطفای حریق در خیلی از اوقات بسته به حجم آتش، یک کار زمان بر و طولانی است و این پرده باید بتواند مدتی را در برابر آتش مقاومت کند.

  زون بندی و پرده دود

  زون بندی محیط امتیاز دیگری است که به وسیله پرده دود فراهم می شود. این پرده با استفاده از این خصوصیت، دود را به منطقه ای که مهندسین می خواهند هدایت می کند. همچنین ارتفاع پرده قابل تنظیم است و به گونه ای تعیین می شود که محلی برای عبور دود از زون های مختلف به یکدیگر وجود نداشته باشد.

  0 پاسخ

  دیدگاه خود را ثبت کنید

  تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
  در گفتگو ها شرکت کنید.
  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۴ رای